برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

گیاه آهوزبان

آهوزبان گیاهی است چند ساله و کوچک به ارتفاع 8 تا 20 سانتی متر و بدون کرک از خانواده سرخس ها Ophioglossaceae. ساقه زیرزمینی کوتاه و فیبری است. این گیاه دارای یک برگ عقیم و یک برگ اسپور است، این دو برگ دارای دمبرگ مشترک، برگ عقیم مرکب و دارای 4-6 جفت برگچه و یک برگچه سه قسمتی در نوک برگ است. برگ اسپور که وظیفه تکثیر گیاه توسط هاگ ​​را بر عهده دارد از برگ عقیم بلندتر بوده و نوک آن به صورت خوشه حاوی تورم های هاگ بوده و طول آن 2-4 سانتی متر می باشد.
این گونه اوسپورانگیت است، اسپورانژیوم از بیش از یک سلول اولیه مشتق شده است و دارای دیواره های اسپورانگیال بیش از یک سلول است. هاگ آنها در زیر زمین به گامتوفیت های مایکوتروپیک تبدیل می شود. آفتاب‌ماهی‌ها در اواخر تابستان از بین می‌روند و معمولاً قبل از ظهور مجدد، چندین فصل در خواب می‌مانند.

در ادامه این مقاله از سری محتواهای گیاهان دارویی وب سایت طب سنتی به معرفی و خواص درمانی گیاه آهوزبان میپردازیم.

خواص درمانی آهوزبان:

از جمله روش های درمان سنتی و گیاه درمانی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرده.

  1. آب دم کرده را بنوشید، برای درمان اسهال خونی مفید است.
  2. فرنی آن برای التیام زخم و بریدگی مفید است.

قسمت های مورد استفاده گیاه آهوزبان

برگها.

نحوه استفاده از آهوزبان

به شکل دمنوش و ضماد در روغن.

محل رویش گیاه آهوزبان

این گیاه در نقاط مختلف اروپا، آمریکای جنوبی و شمالی، استرالیا و آسیا به ویژه در هند پراکنده است. از کشمیر در هند تا دامنه های کاراگوروم در تبت غربی تا ارتفاعات 3000 متری هیمالیا دیده می شود. بین نیشابور و مشهد در خراسان ایران می رود.

این گیاه در علفزارهای کوتاه نسبتاً خشک تا مرطوب، علفزارها، جنگل‌های کوچک، گرمابه‌ها و استپ‌ها، اغلب در زمین‌های مرتفع و به ندرت در جنگل‌ها، برگ‌ریز یا کاج یا جنگل‌های باز رشد می‌کند. در شلوار تلماسه نیز ثبت شده است. در اروپا، آفتابگردان معمولی یک گونه مشخصه از چهار زیستگاه است:
علفزارهای آلپ اسیدی و زیر آلپ، علفزارهای کوهستانی جنوب بالکان، استپ های شنی بسته در اروپای مرکزی، و مراتع در فنلاند و اسکاندیناوی. همچنین مناطق قهوه ای رنگ مانند توده های غنیمت و محصول شیل را مستعمره می کند، این امر به ویژه در مرکز اسکاتلند قابل توجه است. خاک های خنثی را به قلیایی ترجیح می دهد، معمولاً روی سنگ آهک یا گچ، یا در سایر زیستگاه های غنی از آهک. تا 2500 متر (8200 فوت) رخ می دهد. در ایالت های جوان و بالغ، بستگی به روابط میکوریزی دارد و این بدان معنی است که می تواند در برابر تخریب خاک آسیب پذیر باشد. وجود مواد گیاهی در حال پوسیدگی ممکن است برای رشد موفقیت آمیز این سرخس ضروری باشد.

نام های دیگر گیاه آهوزبان

  • آهوزبان قمری
  • لسان الغزال

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت طب سنتی صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.