درمان شپش سر

درمان شپش سر

درمان شپش سر با روش‌های مؤثر خانگی

اگر بر روی سر فرزندتان ذرات ریز سفید رنگ مشاهده کردید و مشکلاتی مانند خارش و التهاب پوست سر وجود داشت، احتمال ابتلا به شپش سر وجود دارد.

شپش سر با تخم‌گذاری در کنار ریشه موها از خون درون پوست سر تغذیه می‌کند، تخم‌های این حشرات ریز به نیت شهرت دارند، از این رو شانه نیت برای مبارزه با این حشرات موذی ارائه شده است، تا تخم‌های شپش‌ها را به طور کامل از بین ببرد و اجازه بالغ شدن به آن‌ها ندهد.

شپش سر علاوه بر سر کودکان ممکن است در سایر افراد نیز مشاهده شود اما عموماً کودکان بین ۳ تا ۱۴ سال در معرض ابتلا به شپش سر قرار دارند.

شپش سر از طریق تماس با بالش، حوله و… به فرد دیگر منتقل می‌شوند، بنابراین در صورتی که فردی در اعضای خانواده با این مشکل مواجه شده است، وسایل شخصی وی را مرتب ضد عفونی کنید، تا تخم شپش‌ها در تمامی نقاط منزل پراکنده نشوند.

در قدم اول مبارزه با شپش سر، باید آرامشتان را حفظ کنید، زیرا شپش‌ها ممکن است از چند هفته تا چند ماه زنده بمانند و به حیاتشان بر روی پوست سر ادامه دهند.

حتما مطالعه کنید >  لاغری با مصرف ادویه

روش‌های درمانی را ادامه دهید تا نسل شپش‌ها به طور کامل منقرض شود و تخم‌های ریز و مخفی هم از بین بروند.

با ما همراه باشید و با برخی از روش‌های مبارزه با شپش سر بیشتر آشنا شوید.

 

شانه زدن موها با شانه مخصوص

شانه فلزی مخصوص شپش زدایی که به شانه نیت مشهور است، جهت کندن شپش‌ها و تخم آن‌ها از سر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورت ابتلا به شپش سر باید روزی چندین و چند مرتبه موها را به وسیله این شانه فلزی دندانه ریز شانه بزنید، تا کلیه شپش‌ها و آثار آن‌ها به طور کامل از بین بروند.

دقت داشته باشید که در صورت باقی ماندن هر تخم شپش، امکان رشد و نمو مجدد این موجودات موذی وجود دارد، بنابراین سر کودکان را در مقابل نور آفتاب یا در مکان‌های نورانی مورد بررسی قرار دهید، تا کلیه آثار شپش‌های سر به طور کامل از بین بروند.

 

استفاده از سرکه

یکی از مؤثرترین روش‌های درمان خانگی در از بین برن شپش سر، استفاده از اسید استیک سرکه است. با استفاده از ترکیب سرکه و روغن معدنی می‌توانید تمامی شپش‌ها و تخم‌های مرده آن‌ها را از بین ببرید. تنها باید این ترکیب را هنگام شب به موهایتان بمالید و تمام پوست سر را با آن آغشته کنید.

حتما مطالعه کنید >  چگونه اشتهای خود را افزایش دهیم ؟

حال یک کلاه پلاستیکی روی سرتان قرار دهید و اجازه بدهید تا صبح ترکیب سرکه و روغن معدنی نسل شپش‌ها را منقرض کند.

یکی دیگر از روش‌های درمانی به کارگیری سرکه جهت آبکشی موها بعد از حمام است.

بعد از آبکشی موها با محلول سرکه رقیق و آب، موها را با شانه نیت شانه بزنید، تا شپش­ها و تخم شپش­ها به طور کامل از سر جدا شوند.

 

استفاده از سس مایونز

یکی دیگر از روش‌های درمانی جهت از بین بردن شپش‌های سر، استفاده از سس مایونز است. ابتدا سس مایونز را به روی موها و پوست سر بمالید، حال یک کلاه بر روی سر قرار دهید و تا ۵ الی ۶ ساعت به هیچ وجه کلاه را خارج نکنید. بعد از آن موها را بشویید و با آب گرم آبکشی نمایید.

حال از یک سشوار گرم و شانه نیت برای جداسازی شپش‌ها و تخم آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از سس مایونز شپش‌ها را خفه می‌کند و استفاده از سشوار گرم به طور کامل آن‌ها را نابود می‌کند. این عمل را به مدت هر هفته تا یک ماه انجام دهید، تا از شر این حشرات موذی راحت شوید.

حتما مطالعه کنید >  درمان بیماری دیایت

 

استفاده از پیاز یا روغن نارگیل

روغن نارگیل و پیاز هردو از خاصیت فوق‌العاده‌ای در از بین بردن شپش‌های سر برخوردار هستند، روغن نارگیل شپش‌ها را خفه می‌کند و ترکیبات گوگرد موجود در پیاز این حشرات موذی را از بین می‌برد.

جهت درمان شپش سر باید ابتدا مقداری روغن نارگیل بر روی موها بمالید و ماساژ دهید، سپس ۵ تا ۶ ساعت سر را با نایلون یا کلاه پلاستیکی بپوشانید، حال با استفاده از آب گرم موها را بشویید و از شانه نیت برای از بین بردن شپش‌ها استفاده کنید.

برای استفاده از پیاز نیز باید ابتدا پیاز را به حالت خمیر درر بیاورید و به مدت چند ساعت بر روی موها قرار دهید، حال موها را بشویید و شانه بزنید تا شپش‌ها و تخم شپش‌ها از بین بروند.

استفاده از روغن زیتون، سشوار گرم، بادم درختی، الکل مالشی و آب لیمو تازه نیز در درمان شپش‌های سر مؤثر است.

همچنین اگر به درمان‌های گیاهی و دارویی علاقه‌مند هستید، از طریق کانال تلگرام دمنوش نیوشا قادر به خرید دمنوش لاغری نیوشا خواهید بود، تا علاوه بر لاغری و زیبایی اندام، بدنی شاداب‌تر و سالم‌تر داشته باشید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

Your email address will not be published.

Send a Message